Kolka nerkowa: co powoduje ból i jak znaleźć ulgę?

Kolka nerkowa jest stanem zapalnym miednicy nerkowej i moczowodu, które znajdują się w tylnej części jamy brzusznej.

Ten artykuł zawiera informacje o tym, co powoduje ból i jak można go złagodzić.

Kolka nerkowa jest częstą przyczyną bólu w dolnej części pleców lub boku i ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć ulgę.

Kolka nerkowa to zapalenie miedniczki nerkowej i moczowodu, które znajdują się w tylnej części brzucha. Najczęstsze objawy to ból brzucha lub miednicy, który nagle się pojawia, a następnie pojawia się i znika, często z nudnościami lub wymiotami.

Przyczyna kolki nerkowej jest często nieznana, ale może być spowodowana przechodzeniem kamieni nerkowych, kamieni pęcherza moczowego, zapalenia wyrostka robaczkowego, infekcji pęcherza, zaparć, chorób nerek, w tym raka. Może się to zdarzyć również podczas porodu.

Przygotowanie do wizyty u lekarza: Przed wizytą u lekarza ważne jest, aby zapisać, co robiłeś, zanim zaczął się ból i jak długo masz objawy

Wprowadzenie: Co to jest kolka nerkowa i jakie są objawy?

Kolka nerkowa występuje wtedy, gdy nerka wywołuje ból w brzuchu, a czasem w plecach. Dzieje się tak dlatego, że jest podrażniony, a w jednej z rurek lub w drogach moczowych jest zablokowana.

Najczęstszym objawem kolki nerkowej jest ból brzucha. Można go opisać jako stały, tępy ból, który zaczyna się w dolnej części pleców i trwa w całym ciele, szczególnie w jamie brzusznej.

Nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, tuż pod klatką piersiową po obu stronach pleców. Są ważną częścią układu moczowego, która odfiltrowuje odpady z krwi w celu wytworzenia moczu.

Historia kolki nerkowej

Termin kolka nerkowa pochodzi od łacińskiego słowa „colica inneris”, które dosłownie oznacza „bolące nerki”.

Kolkę nerkową można zdefiniować jako silny i nagły ból spowodowany kamieniami nerkowymi. Jest to jeden z najbardziej bolesnych schorzeń układu moczowego i często skutkuje wizytami na oddziałach ratunkowych. Pierwszy udokumentowany przypadek kolki nerkowej został znaleziony w tekście napisanym przez Areteusza z Kapadocji, greckiego lekarza i pisarza medycznego. Po raz pierwszy opisał kolkę nerkową jako epizod silnego bólu brzucha, który pojawia się nagle i bez ostrzeżenia.

Pierwszy odnotowany w książce Areteusza przypadek zatytułowany „Therapeutics” był przykładem tego, jak widział pacjenta z trudnym oddawaniem moczu w wyniku kolki nerkowej.

Przyczyny i czynniki ryzyka kolki nerkowej

Czynniki ryzyka kolki nerkowej nie są jeszcze jasne. Jednak szereg warunków wiąże się z wyższym ryzykiem, w tym:

– Ostra kolka nerkowa: najczęstsza przyczyna kamieni nerkowych, zwykle spowodowana odwodnieniem lub dietą

– Przewlekła kolka nerkowa: spowodowana brakiem przepływu krwi do nerek z powodu cukrzycy lub miażdżycy

– Kolka moczowodowa: przyczyny obejmują kamienie nerkowe i raka.

Co powinieneś zrobić, jeśli masz kolkę nerkową?

Kolka nerkowa odnosi się do ostrego, intensywnego bólu pleców lub boku górnej części brzucha. Często towarzyszą mu nudności i wymioty.

W tym artykule dowiesz się, co powinieneś zrobić, jeśli masz kolkę nerkową.

Kolkę nerkową można złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol, które należy przyjmować co cztery godziny, aż ból ustąpi. Jeśli ibuprofen nie działa na Ciebie, poproś lekarza o przepisanie silniejszego środka przeciwbólowego, na przykład tabletek fosforanu kodeiny.

Jak lekarz diagnozuje kolkę nerkową?

Kolka nerkowa to nazwa nadana nagłemu i często ostremu bólowi, którego doświadczają ludzie, gdy mają kamień nerkowy. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, gorączka i dreszcze. Lekarz zdiagnozuje kolkę nerkową, wykonując badanie fizykalne i sprawdzając wszelkie oznaki infekcji w obszarze dyskomfortu. Mogą również wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy w moczu znajdują się komórki krwi lub USG, aby sprawdzić, czy w moczowodzie nie ma niedrożności lub kamieni.

Lekarz zdiagnozuje kolkę nerkową, wykonując badanie fizykalne i sprawdzając wszelkie oznaki infekcji w obszarze dyskomfortu. Mogą również wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy w moczu znajdują się komórki krwi lub USG, aby sprawdzić, czy w moczowodzie nie ma niedrożności lub kamieni

Wniosek: leczenie kolki nerkowej za pomocą leków i operacji.

Kamienie nerkowe są częstą przyczyną kolki nerkowej. Kiedy kamienie nie przechodzą przez cewkę moczową, mogą powodować ostry ból w okolicy nerek. Ból jest zwykle silny i nagły. Często promieniuje również do dolnej części pleców.

Opracowaliśmy różne metody leczenia tego schorzenia, w tym leki i zabiegi chirurgiczne. Zazwyczaj podaje się leki, aby zapobiec tworzeniu się kamieni lub rozbić istniejące kamienie, które utknęły w nerkach, moczowodzie lub pęcherzu moczowym. Chirurgię stosuje się, gdy istnieje wiele kamieni, które należy natychmiast usunąć z ciała z powodu niedrożności lub z innych powodów.